publicystyka

 

 

 

 

Porozmawiajmy o Oazie…

Diakonia Komunikowania Społecznego oddaje głos Oazowiczom!  Zachęcamy szczególnie animatorów i diakonie specjalistyczne do publikacji artykułów o szeroko rozumianej tematyce oazowej. Chcesz wyrazić swoje zdanie, przybliżyć jakiś temat, a może zaproponować innym coś ciekawego? Napisz parę słów i wyślij do nas (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Dział publicystyka czeka na Ciebie!

 

Zobacz dobro

W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie. Potrzebujemy cierpliwości i rozeznania, aby odkryć historie, które pomogą nam nie zagubić się pośród tylu dzisiejszych utrapień; historii, które postawią w świetle prawdę o tym, kim jesteśmy, także w niedostrzeganym, codziennym heroizmie.
To fragment orędzie papieża Franciszka wygłoszonego z okazji 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Trzeba przyznać, że ta perspektywa może wydawać się nieco kontrowersyjna: szukać dobra w historiach tragicznych, smutnych czy po prostu trudnych. Dawać nadzieję i budować wspólnotę, nie popadając tym samym w naiwność. Trzeba przyznać, ze papież zawiesił poprzeczkę wysoko…

Czytaj więcej: Zobacz dobro

Święta Korona - patronka przed epidemiami

Od paru tygodni głównym tematem wiadomości, gazet i stron internetowych jest epidemia COVID -19 – koronawirusa. Media podają ciągle aktualizowane informacje o nowych przypadkach zakażenia. Podawane liczby, statystyki i prognozy mogą przyprawić o zawrót głowy. Wszędzie słyszymy o bohaterskiej postawie lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, policji i straży pożarnej. Pracują oni w pocie czoła by opanować rozprzestrzeniającego się wirusa.W takim razie jak Ty możesz pomóc siedząc w domu?

Kościół nawołuje swoich wiernych do gorliwej modlitwy. Chrześcijanie już od wieków gromadzili się we wspólnocie prosząc o łaskę zdrowia w czasie epidemii dżumy czy cholery. Swoje prośby kierowali przez wstawiennictwo wielu świętych na przykład takich jak św. Korona. Jest ona czczona jako patronka, która nie tylko ma chronić przed epidemią i złą pogodą, ale też jest symbolem trwania w wierze.

Czytaj więcej: Święta Korona - patronka przed epidemiami

Rodzaje diakonii

rodzajediakoni1

 W obrębie Ruchu Światło-Życie funkcjonują różnego rodzaju diakonie. Zasadniczo jesteśmy w stanie wyróżnić trzy główne typy diakoni: parafialną, rekolekcyjną oraz specjalistyczną. Podstawowym zadaniem każdej diakonii jest formacja, zarówno uczestników jak i animatorów w niej posługujących. Diakonia zrzesza osoby o różnych kompetencjach i zadaniach, lecz na potrzeby tego artykułu w przypadku diakoni parafialnej oraz rekolekcyjnej zajmiemy się głównie zadaniami animatorów małych grup.

Czytaj więcej: Rodzaje diakonii