IMG 20191123 115013 W sobotę 23 listopada 2019 r. w Domu Ruchu Światło-Życie w Częstochowie odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii śląskiej, czyli spotkanie członków Ruchu, którzy posługują w diecezjalnych diakoniach specjalistycznych. W tym roku uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak my, członkowie Ruchu Światło-Życie, możemy lepiej okazać szacunek dla świata – Bożego dzieła.

 

W czasie DWDD licznie zgromadzeni przedstawiciele wszystkich diecezji filii śląskiej podjęli temat "Ekologia integralna - nowe wyzwanie dla Ruchu". W porannej konferencji usłyszeliśmy, czym jest istota ekologii integralnej - dbaniem o środowisko życia człowieka z poszanowaniem przyrody, ale także historii i kultury. Początkiem tak rozumianej ekologii jest nawrócenie serca człowieka z postawy konsumpcjonizmu, egoizmu na rozumienie właściwego, naturalnego miejsca człowieka w dziele stworzenia. W czasie spotkań w grupach dzieliliśmy się ekologicznymi praktykami z naszej codzienności oraz zastanawialiśmy się nad funkcjonowaniem Wyprawy Otwartych Oczu jako elementem formacji najbliższym ekologii. W czasie homilii skłaniało do refleksji pytanie "Czy żyję Zmartwychwstaniem w praktyce? Czy może jestem praktykującym saduceuszem?". Popołudniu tradycyjnie nastąpiło spotkanie kręgu filialnego oraz diakonii.

Natalia Baltaza

IMG 20191123 093418 IMG 20191123 093433 IMG 20191123 141935

Zachęcamy również do przeczytania refleksji Oli nt. tematu spotkania: 

Szczerze mówiąc temat ekologii, choć bardzo ważny, jest dla mnie już oklepany i nudny. Nie miałam ochoty znów słuchać o tym, że należy segregować śmieci i oszczędzać wodę. Co naprawdę kryje się pod pojęciem "ekologii integralnej"? Jest to chrześcijańska wizja osoby ludzkiej i otaczającej przyrody (patrzyliśmy więc o wiele, wiele głębiej niż tylko "bycie eko").

Obejmuje ona nie tylko troskę o rośliny, zwierzęta oraz zasoby naturalne Ziemi, ale przede wszystkim interesuje się samym człowiekiem wraz z jego historią i kulturą, z jego odniesieniem do Stwórcy, który obdarzył go zaszczytną misją odpowiedzialnego zarządcy całego stworzenia. (…)
Poprzez prawa natury możemy lepiej zrozumieć prawa życia duchowego. Piękno świata pomaga nam dostrzec piękno przeżyć duchowych (szczególnie dobrze zauważalne na wyprawach otwartych oczu podczas oaz młodzieżowych i dziecięcych oraz spacerach i wycieczkach na oazach rodzin. To naprawdę nie przypadek, że nasze rekolekcje organizowane są w górach...). Odpowiedzią na konsumpcjonizm, nadmierne gromadzenie często nieprzydatnych nam rzeczy Ruch Światło-Życie proponuje nam ascezę, post i panowanie nad sobą (czego przepięknym przykładem są Nowa Kultura i wyzwalająca często samych członków Krucjata Wyzwolenia Człowieka). To właśnie oaza uświadomiła mnie przez teorię, jak i praktykę pięknych świadectw życia, że lepiej być niż mieć.


Aleksandra Szczepanik, diecezja kaliska

źródło: http://www.kalisz.oaza.pl/index.php/diecezja/268-ddwd