DWDD 3 W dniu 20 marca 2021 odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych. Nasze spotkanie w ramach filii śląskiej, do której przynależy Ruch w Diecezji Bielsko-Żywieckiej, przeżywaliśmy w formie zdalnej. Rozpoczęliśmy je od Modlitwy Przedpołudniowej z Liturgii Godzin. Następnie ks. Ryszard Piętka (moderator Filii Śląskiej) wprowadził nas w temat DWDD poprzez krótką konferencję nawiązującą do tematu roku i referatu programowego ks. moderatora generalnego Marka Sędka – „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”.

Podczas spotkań w grupach rozwinęliśmy ten temat rozmawiając o profetycznym wymiarze naszej posługi czy świadectwa. Mówiliśmy o tym jak radzimy sobie z natłokiem informacji min. poprzez słuchanie autorytetów czy poszukiwanie faktycznych źródeł informacji, a nie tylko komentarzy do nich. W czasie kiedy mamy problem ze spotkaniami na „żywo” w naszych wspólnotach, pochylaliśmy się nad wartością charyzmatu spotkania który stał się wyzwaniem. Jak będziemy uczyć prowadzić spotkania i czy wykorzystamy do tego „zdobycze cywilizacji”? To pytanie które stoi otwarte, ponieważ wiele rzeczy się ostatnio zmieniło. W kontekście wyzwolenia istotnym problemem, który poruszaliśmy była świadomość statusu naszych dóbr. Wezwanie do dzielenia się z min. poprzez dziesięcinę czy inne sposoby ofiarność. Ważnym zagrożeniem jest również ryzyko podziałów w naszych wspólnotach ze względu na status materialny.

Po spotkaniach w grupach zebraliśmy wszystkie nasze myśli. W ramach DWDD każda z diakonii zaplanowała również swoje spotkania, które były przestrzenią do rozważania posługi w kontekście tematu roku oraz wymiany doświadczeń.

ozio_gallery_nano