rdwmarzec Nadszedł marzec, a z nim czas Rejonowych Dni Wspólnoty. Odbyły się one w minioną sobotę 13.03.2021r. Serdecznie zapraszamy do lektury relacji i oglądania zdjęć ze spotkań niektórych rejonów naszej Diecezji.

Rejony Żywiec

13 marca w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce Wielkopostny Dzień Wspólnoty miały rejony żywieckie. Może nie było to długie spotkanie, ale jakże ważne i owocne. Rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia, świadectwa, a następnie kilka słów skierował do nas ksiądz Andrzej Kuźma. Był również czas na Namiot Spotkania, gdzie każdy mógł osobiście spotkać się z Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Po chwili osobistej modlitwy w ciszy nastąpił najważniejszy punkt, czyli Eucharystia, podczas której mogliśmy wysłuchać pięknego kazania księdza Filipa Magiery.

Na koniec rozważaliśmy Drogę Krzyżową prowadzoną przez młodzież. Oprawą muzyczną całego Dnia Wspólnoty zajął się zespół Puls Boga z Ciśca, który swoim śpiewem pomagał nam się modlić. Był to czas wspólnej modlitwy i rozważań wielkopostnych, będących dobrym przygotowaniem do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Za to spotkanie – Chwała Panu!

 

ozio_gallery_nano

Rejon Ciszyn-Wisła

W sobotę 13 marca w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Dzień Wspólnoty rejonu Cieszyn-Wisła. Podczas wspólnego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać konferencji księdza Jarosława Bielesz, wspólnie pomodlić się Namiotem Spotkania, a przede wszystkim przeżyć razem Eucharystię. Kazanie wygłosił dla nas ksiądz Damian Broda. Tego dnia na ołtarzu złożyliśmy szczególną intencję o rychłą beatyfikację Bożego Sługi księdza Franciszka Blachnickiego.

Podczas Konferencji ksiądz Bielesz przywołał słowa papieża Franciszka, który podkreśla, że Pan Bóg się nie nudzi i chce darować nam nasze winy, chce nas wciąż na nowo do siebie przygarniać. Zostaliśmy podczas konferencji wielokrotnie zaproszeni do tego, by ucieszyć się: darem wiary, który otrzymaliśmy, bliskością drugiego człowieka, a szczególnie Chrystusa, Ruchem Światło-Życie w którym nam przyszło dorastać i wzrastać. Jak zaznaczył ks. Bielesz nie możemy jednak zostać na poziomie wdzięczności słownej ale także powinniśmy ją okazać w postępowaniu, w postawie ciągłej gotowości, by na pytanie „Czy potrafię poświęcić czas dla Jezusa, dla mojej wspólnoty parafialnej, by wygrywać swoje życie?” odpowiadać zawsze twierdząco.

Wspólny Namiot Spotkania, medytacja nad fragmentem 1 Listu św. Piotra 2, 1-10 kierował myśli każdego z nas na pytania: „Co dla Ciebie oznacza przynależność do wybranego plemienia, królewskiego kapłaństwa?” oraz „Jak wzrastasz, w jaki sposób włączasz się w budowanie Kościoła?”.

Moderator rejonowy ksiądz Damian Broda podczas wygłaszanego kazania przywołał słowa księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela naszego Ruchu: „Trzeba wyjść od stwierdzenia podstawowego, że wspólnotę tworzą relacje międzyosobowe. Relacje te można sprowadzić do dwóch: relacja „ja”–„ty” i relacja „my”. Osoby dążą do tego, aby przez dialog, spotkania, wzajemnie się sobie oddać – wtedy powstaje świadomość „my”. W kluczu tych przemyśleń ksiądz Damian podkreślił, że nasze bycie w kościele nie ogranicza się wyłącznie do osobistej relacji z Bogiem, ale do realnego życia i współdziałania we wspólnocie. Wspomniał, że istnieje również niebezpieczeństwo, iż będziemy w jednej świątyni, lecz nie zaistnieje między nami wspólnota. Jak słusznie zauważył ks. Broda, by uniknąć takiej sytuacji musimy nieustannie się otwierać na drugiego człowieka, wsłuchiwać się w jego potrzeby i starać się na nie odpowiadać.


Rejon Andrychów

Dzień Wspólnoty Rejonu Andrychowskiego odbył się 13.03.2021r. w kościele jubileuszowym w parafii pod wezwaniem św. Jakuba w Rzykach. Tematem tego spotkania była – „Nowa Wspólnota”. Ksiądz proboszcz Krzysztof Moskal przybliżył nam historię parafii i postać św. Jakuba. Opowiedział także o przedsięwzięciach podejmowanych z okazji Roku Jubileuszowego.

„Pan Bóg zaprogramował w naszych sercach potrzebę miłości, potrzebę bycia we wspólnocie. Jakość kościoła jest odzwierciedleniem jakości społeczeństwa. Ludzie nie czują się w kościele jak we wspólnocie.” - mówił do nas ks. Robert Szymocha na konferencji. W następnym punkcie dnia mogliśmy spotkać się z Bogiem twarzą w twarz przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu i rozważaniu Namiotu Spotkania.

Uwieńczeniem Naszego sobotniego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Moskal. W homilii mówił : „Dostrzec Boga w drugim człowieku jest nazwane Nowym spojrzeniem. Nowe spojrzenie rodzi Nową Wspólnotę.” Ksiądz proboszcz przytoczył nam także postać św. Jakuba nie tylko jako patrona pielgrzymów, ale również jako nauczyciela znoszenia trudów i cierpienia.

Za ten czas i powiedziane do nas słowo niech będzie Chwała Panu!