21.10.2017

DROGA WSPÓLNOTO!

Pragniemy podzielić się ważnym wydarzeniem w roku formacyjnym, jakim jest Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty w roku „Sługa Niepokalanej” przeżywaliśmy w Parafii Św. Franciszka w Wapienicy w rejonie Bielsko-Biała II, w temacie: „Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa Sługi”.

Nasze spotkanie jak zwykle rozpoczęliśmy od modlitwy do Ducha Św. i zawiązania wspólnoty poprzez powitanie rodzin z poszczególnych rejonów. Bardzo ciepło zostaliśmy przyjęci i przywitani przez proboszcza miejsca ks.Jerzego Matogę, któremu wyrażamy wdzięczność za otwarcie drzwi świątyni i gościnność.

Po powitaniach był czas na krótką naszą relację z podsumowania roku formacyjnego 2016/2017, które miało miejsce w Pelplinie w dniach 8-10 września 2017r. Spotkanie to nazwane zostało przez ks. Tomasza Opalińskiego - moderatora krajowego DK „dorocznym zjazdem służących”, bo wszyscy tam zgromadzeni zostaliśmy powołani przez Jezusa Naszego Pana do posługi w Domowym Kościele.

Podzieliliśmy się ze Wspólnotą radością wynikającą z faktu dynamicznego rozwoju Domowego Kościoła zarówno w kraju jak i poza jego granicami, przytaczając kilka liczb.
I tak obecnie w kraju jest około 4622 kręgów, w których formuje się prawie 44 tys. osób.
Małżonkowie naszej diecezji stanowią cząstkę tej Wspólnoty w liczbie 135 kręgów, w których formuje się ok. 1105 osób.
Domowy Kościół rozwija się w 22 krajach świata.

Następnym punktem programu była konferencja, którą poprowadził moderator DK- ks. Jacek Moskal.
Konferencja była tematycznie skoncentrowana na 13 rozdziale Ewangelii św. Jana o posłudze Jezusa wobec uczniów podczas ostatniej wieczerzy.
Wszystkich nas w zdumienie wprowadziły słowa, że to Chrystus klęczy u stóp każdego z nas z misą i dzbanem wody i chce każdemu z osobna obmyć nogi z brudu grzechu, słabości, niewiary, zmęczenia życiem... Trzeba doświadczyć miłości Jezusa, dając Mu się obmyć. Wówczas On wyleczy nas z naszych kompleksów i będziemy zdolni odpowiedzieć na miłość podejmując służbę w Kościele...
W tej perspektywie, po takim spotkaniu z Jezusem Sługą, patrzącym na nas z miłością żadna posługa nie będzie nam się wydawała zbyt błaha, ani zbyt wzniosła. Bo to sam Chrystus będzie kierował do naszego serca słowa” Idź, obmyj mu nogi”, obmyj nogi swojemu mężowi, swojej żonie, dzieciom, rodzicom, parafianom, księżom.... tylko taki człowiek, który doświadczył spotkania z usługującym Chrystusem, potrafi prawdziwie służyć.
Jeśli pozwolimy się Chrystusowi tak spotkać, wszystko zacznie się stawać odpowiedzią miłości na Jego miłość. Jeśli natomiast wyrwiemy Mu tę misę i dzban z rąk, posługa nasza będzie kupowaniem zasług i miłości…”

Po konferencji był właściwy czas, aby wyrazić wdzięczność kapłanom i parom moderatorskim za posługę i służenie rodzinom na rekolekcjach wakacyjnych.

Przeżyciami z rekolekcji i owocami spotkania z Jezusem w czasie ich trwania, dzielili się w formie świadectwa małżonkowie: Agnieszka i Krzysztof, Sabina i Roman, Agnieszka, oraz Basia i Andrzej, którym bardzo gorąco dziękujemy.

Po wysłuchaniu świadectw i chwili refleksji małżonkowie podejmujący posługę w poszczególnych diakoniach Ruchu Światło-Życie, w tym w diakoniach specjalistycznych DK, w kilku słowach zaprezentowali diakonie i zaprosili obecnych do włączenia się w jej działalność.
Ważne jest, aby rozeznać, w jakiej służbie na rzecz wspólnoty Jezus mnie widzi i do czego mnie powołuje.

Po tym czasie nadszedł czas na spotkanie z Jezusem Sługą w indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i Namiocie Spotkania.
Zwieńczeniem Dnia Wspólnoty była Eucharystia sprawowana przez ks. Jacka i ks. Krzysztofa Kulińskiego, wikariusza z Wapienicy, reprezentującego ks. proboszcza Jerzego Matogę.
Nie sposób w tym miejscu nie skierować podziękowania Zespołowi muzycznemu z Kamienicy, dzięki któremu i z którym mogliśmy śpiewać Panu pieśni uwielbienia za wielkie rzeczy, które w nas i przez nas dokonuje. Serdeczne Bóg zapłać.
Po przeżytej uczcie duchowej zgromadziliśmy się na Agapie przygotowanej przez wspólnotę rejonową pod przewodnictwem Agaty i Stanisława Majkowskich.

Wszystkim obecnym na Dniu Wspólnoty w Wapienicy dziękujemy za dar spotkania.
Niech Bóg nasz będzie uwielbiony. Oby nieustannie nam towarzyszył obraz Jezusa u naszych stóp, patrzącego na nas z miłością, z misą wody, gotowy, obmyć nam nogi.

Zosia i Adam Jaroszowie
Para diecezjalna

 

1

2

3

4

5

6

Więcej zdjęć:

http://bielsko.gosc.pl/gal/pokaz/4264840.Domowy-Kosciol-diecezji-bielsko-zywieckiej-w-Wapienicy/68#gt