21.10.2017

DROGA WSPÓLNOTO!

Pragniemy podzielić się ważnym wydarzeniem w roku formacyjnym, jakim jest Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty w roku „Sługa Niepokalanej” przeżywaliśmy w Parafii Św. Franciszka w Wapienicy w rejonie Bielsko-Biała II, w temacie: „Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa Sługi”.

Nasze spotkanie jak zwykle rozpoczęliśmy od modlitwy do Ducha Św. i zawiązania wspólnoty poprzez powitanie rodzin z poszczególnych rejonów. Bardzo ciepło zostaliśmy przyjęci i przywitani przez proboszcza miejsca ks.Jerzego Matogę, któremu wyrażamy wdzięczność za otwarcie drzwi świątyni i gościnność.

Po powitaniach był czas na krótką naszą relację z podsumowania roku formacyjnego 2016/2017, które miało miejsce w Pelplinie w dniach 8-10 września 2017r. Spotkanie to nazwane zostało przez ks. Tomasza Opalińskiego - moderatora krajowego DK „dorocznym zjazdem służących”, bo wszyscy tam zgromadzeni zostaliśmy powołani przez Jezusa Naszego Pana do posługi w Domowym Kościele.

Podzieliliśmy się ze Wspólnotą radością wynikającą z faktu dynamicznego rozwoju Domowego Kościoła zarówno w kraju jak i poza jego granicami, przytaczając kilka liczb.
I tak obecnie w kraju jest około 4622 kręgów, w których formuje się prawie 44 tys. osób.
Małżonkowie naszej diecezji stanowią cząstkę tej Wspólnoty w liczbie 135 kręgów, w których formuje się ok. 1105 osób.
Domowy Kościół rozwija się w 22 krajach świata.

Następnym punktem programu była konferencja, którą poprowadził moderator DK- ks. Jacek Moskal.
Konferencja była tematycznie skoncentrowana na 13 rozdziale Ewangelii św. Jana o posłudze Jezusa wobec uczniów podczas ostatniej wieczerzy.
Wszystkich nas w zdumienie wprowadziły słowa, że to Chrystus klęczy u stóp każdego z nas z misą i dzbanem wody i chce każdemu z osobna obmyć nogi z brudu grzechu, słabości, niewiary, zmęczenia życiem... Trzeba doświadczyć miłości Jezusa, dając Mu się obmyć. Wówczas On wyleczy nas z naszych kompleksów i będziemy zdolni odpowiedzieć na miłość podejmując służbę w Kościele...
W tej perspektywie, po takim spotkaniu z Jezusem Sługą, patrzącym na nas z miłością żadna posługa nie będzie nam się wydawała zbyt błaha, ani zbyt wzniosła. Bo to sam Chrystus będzie kierował do naszego serca słowa” Idź, obmyj mu nogi”, obmyj nogi swojemu mężowi, swojej żonie, dzieciom, rodzicom, parafianom, księżom.... tylko taki człowiek, który doświadczył spotkania z usługującym Chrystusem, potrafi prawdziwie służyć.
Jeśli pozwolimy się Chrystusowi tak spotkać, wszystko zacznie się stawać odpowiedzią miłości na Jego miłość. Jeśli natomiast wyrwiemy Mu tę misę i dzban z rąk, posługa nasza będzie kupowaniem zasług i miłości…”

Po konferencji był właściwy czas, aby wyrazić wdzięczność kapłanom i parom moderatorskim za posługę i służenie rodzinom na rekolekcjach wakacyjnych.

Przeżyciami z rekolekcji i owocami spotkania z Jezusem w czasie ich trwania, dzielili się w formie świadectwa małżonkowie: Agnieszka i Krzysztof, Sabina i Roman, Agnieszka, oraz Basia i Andrzej, którym bardzo gorąco dziękujemy.

Po wysłuchaniu świadectw i chwili refleksji małżonkowie podejmujący posługę w poszczególnych diakoniach Ruchu Światło-Życie, w tym w diakoniach specjalistycznych DK, w kilku słowach zaprezentowali diakonie i zaprosili obecnych do włączenia się w jej działalność.
Ważne jest, aby rozeznać, w jakiej służbie na rzecz wspólnoty Jezus mnie widzi i do czego mnie powołuje.

Po tym czasie nadszedł czas na spotkanie z Jezusem Sługą w indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i Namiocie Spotkania.
Zwieńczeniem Dnia Wspólnoty była Eucharystia sprawowana przez ks. Jacka i ks. Krzysztofa Kulińskiego, wikariusza z Wapienicy, reprezentującego ks. proboszcza Jerzego Matogę.
Nie sposób w tym miejscu nie skierować podziękowania Zespołowi muzycznemu z Kamienicy, dzięki któremu i z którym mogliśmy śpiewać Panu pieśni uwielbienia za wielkie rzeczy, które w nas i przez nas dokonuje. Serdeczne Bóg zapłać.
Po przeżytej uczcie duchowej zgromadziliśmy się na Agapie przygotowanej przez wspólnotę rejonową pod przewodnictwem Agaty i Stanisława Majkowskich.

Wszystkim obecnym na Dniu Wspólnoty w Wapienicy dziękujemy za dar spotkania.
Niech Bóg nasz będzie uwielbiony. Oby nieustannie nam towarzyszył obraz Jezusa u naszych stóp, patrzącego na nas z miłością, z misą wody, gotowy, obmyć nam nogi.

Zosia i Adam Jaroszowie
Para diecezjalna

 

1

2

3

4

5

6

Więcej zdjęć:

http://bielsko.gosc.pl/gal/pokaz/4264840.Domowy-Kosciol-diecezji-bielsko-zywieckiej-w-Wapienicy/68#gt

R4 W niedzielę 22.10.2017 odpowiedzieliśmy na propozycję naszej pary rejonowej Ani i Kazimierza i pomimo niesprzyjającej pogody wybraliśmy się na szlak różańcowy. Biegnie on z Mesznej do Szczyrku na Górkę, do naszej Szczyrkowskiej Pani.

W niewielkim, bo czteroosobowym składzie o godz.11.00 ruszyliśmy na szlak. Biorąc różaniec w dłoń, tak jakbyśmy chwytali dłoń Matki Bożej, ofiarowaliśmy jej wszystkie małżeństwa i rodziny naszego rejonu, a także sprawy, które leżą nam na sercu.

Pogoda jednak okazała się być błogosławieństwem (cały szlak tylko dla nas). Trzygodzinny spacer z Maryją w deszczu, po pięknym jesiennym lesie i powtarzane wezwanie „Zdrowaś Maryjo” napełniło moje serce pokojem. Oddałam Matce wszystkie troski i wiem, że teraz już nie jestem z nimi sama. Na koniec drogi jeszcze odwiedziny w domu Maryi w Sanktuarium na Górce, modlitwa przed Cudownym Obrazem i powrót do domu.

Dziękuję Bogu i Maryi za ten dzień, mojego męża, ludzi których Bóg stawia na mojej drodze i za całą wspólnotę Domowego Kościoła.
Szczęść Boże!
Sabina

R1 R2 R3

ze Wspólnoty Rejonu Andrychów – Kęty, kręguw Parafii św.Macieja wAndrychowie.

Prawie 80 lat temu 7 października przyszedł na świat Stanisław Wądrzyk, w Święto Matki Bożej Różańcowej, której całe życie był gorącym czcicielem.
Stasia poznaliśmy trzydzieści lat temu. Odszedł do domu Ojca w piątek 25 sierpnia 2017 roku.

Będąc pielgrzymem na ziemi zawsze myślał o zbawieniu duszy, zarówno swojej jak i bliźnich. Zawsze uśmiechnięty, lekko zakłopotany i pokorny. Tak, uderzała nas w nim zawsze jego ogromna pokora do ludzi i otaczającego świata. Stasiu jako ojciec dużej rodziny był dla nas wzorem ojcostwa. Nasz przyjaciel, bo tak możemy mówić o nim, był bardzo wymagajacy w kwestiach wiary zarówno w stosunku do siebie jak i nas, będących przez wiele lat w jednym kręgu Oazy Rodzin.

Lata mijały, a On zawsze był rozradowany i wielbiący Boga,nie tylko słowem, ale całym sobą, swoim życiem , swoją postawą godną naśladowania. Życie przynosiło choroby, z których Stasiu się podnosił, ale one zostawiały na nim piętno. Pomimo, iż ciało czasami odmawiało mu posłuszeństwa, to jego duch był gorącej wiary, nadziei i miłości. Takiego Go zapamiętamy – człowieka, który całe swoje życie i życie swoich bliskich zawierzył Bogu Ojcu Wszechmogącemu. Zawsze i wszędzie szukał Jego Oblicza. Był też wielkim orędownikiem Matki Najświętszej – tak pięknie potrafił o Niej mówić i do Niej się modlić. Różaniec był jego nieodłącznym towarzyszem.

Stanisławie jesteś w naszych sercach, w naszej pamięci i wierzymy, że będziesz nas wspierał na naszej drodze jeszcze tu pielgrzymujących na ziemi Twoich przyjaciół. Stasiu nie mówimy żegnaj tylko do zobaczenia.

Siostry i bracia z II kręgu Oazy Rodzin Parafii Świętego Macieja w Andrychowie.

Droga Wspólnoto!
W dniach 8-10 września 2017 w Pelplinie uczestniczyliśmy w podsumowaniu rocznej pracy formacyjnej Domowego Kościoła 2016/2017.
Spotkanie to nazwane zostało przez ks. Tomasza Opalińskiego - moderatora krajowego DK „dorocznym zjazdem służących”. Bardzo nam się to określenie spodobało, bo wszyscy tam zgromadzeni zostaliśmy powołani przez Jezusa Naszego Pana do posługi w Domowym Kościele. Cieszyliśmy się obecnością małżeństw z kręgu centralnego z parą krajową na czele, paniami z sekretariatu DK, parami diecezjalnymi, parami łącznikowymi z zagranicą, kapłanami -moderatorami diecezjalnymi DK, a także obecnością abp Adama Szala, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie oraz moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marka Sędka.

Mszy Świętej inaugurującej „trzydniowy czas dziękczynienia za plony” przewodniczył moderator krajowy DK ks. Tomasz Opaliński. Na wstępie wyraził wielką radość, że dzień przyjazdu przypadł w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszego Ruchu. Podczas homilii ks. Tomasz powiedział, że pełen miłości zamysł Boży dotyczący Matki Zbawiciela przypomina nam o tym, że wobec każdego z nas Bóg również ma odwieczny plan i wyposażył nas we wszystko, aby ten plan realizować. Życzył, abyśmy w roku pracy „Sługa Niepokalanej”, wsparci orędownictwem naszej Matki, przynieśli jak najlepsze owoce.

Czytaj więcej...

Kalwaria 1 16.09.2017r.
Kochana Wspólnoto Domowego Kościoła!
W ubiegłą sobotę rozpoczęliśmy oficjalnie, w trakcie X jubileuszowej Pielgrzymki Rodzin naszej diecezji, nasz kolejny rok pracy. Chciałem więc na początku podziękować Wszystkim, którzy podjęli się trudu pielgrzymowania do Pani Kalwaryjskiej, za obecność i Wasze świadectwo. Pięknie było zobaczyć Wasze twarze pośród całej rzeszy pielgrzymów na Drodze Krzyżowej i Eucharystii. Szczególne podziękowania pragnę złożyć Wszystkim, którzy podjęli się posługi w trakcie Mszy świętej. Niech Pan będzie dla Wszystkich nagrodą.
W trakcie sprawowanej Eucharystii Słowo Boże wygłosił do nas Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Greger. Kiedy słuchałem homilii, odkryłem, w jak niesamowity sposób Pan zawarł w niej swoje wezwanie do Naszej Wspólnoty na progu nadchodzącego roku pracy formacyjnej. Do czego więc wzywa? Warto mieć to pytanie przed oczami w trakcie lektury. Słowo Boże zapytało nas w sobotę jak i na czym budujemy? Czy budujemy na Nim? Na ile widać w naszym życiu trud stawiania fundamentów? Na ile potrafimy wskazać w konkrecie życia naszą troskę o więzi rodzinne, o czas dla najbliższych i trud wierności danemu słowu? Na te wymiary troski o solidna budowę życia rodzinnego zwrócił uwagę Ksiądz Biskup. Dzięki Jego życzliwości mogę zamieścić poniżej treść jego homilii. Gorąco pragnę więc, aby mogła ona posłużyć w rozeznaniu wezwań Pana także tym spośród nas, którym nie udało się przybyć na Kalwaryjskie Wzgórze. Dla tych, którzy uczestniczyli w pielgrzymce może stać się okazją do ponownego przemyślenia. Zachęcam więc gorąco do lektury słów Księdza Biskupa Piotra.
Niech Matka Najświętsza, Pani Kalwaryjska, która jest Mistrzynią budowania więzi, walki o czas, dla tych, których kocha, jak i wierności danemu słowu, wyprasza nam wszelkie potrzebne łaski na ten rozpoczęty rok pracy formacyjnej.

Z modlitwą
Wasz ksiądz Jacek

Homilia Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Gregera:
„Mamy żywo w pamięci dramatyczne sceny, jakie rozgrywały się na terenie naszego kraju. Gigantyczne ulewy, wezbrane rzeki, poprzerywane wały powodziowe, ogromne ilości domów całkowicie lub częściowo zatopionych. Wiele rodzin nie mogło już powrócić do swoich poniszczonych gospodarstw. Patrzyli jak siła natury niszczy cały dorobek ich życia. Gdy woda opadła i emocje nieco się uspokoiły, zaczęto stawiać pytania: kto jest temu winien? Kto pozwolił budować domy na terenach zalewowych i na niestabilnym gruncie? Kto nie zabezpieczył, nie poinformował, nie zadbał, nie zatroszczył się w odpowiedni sposób? Tego typu pytań nie ma końca.

Czytaj więcej...