Wiosennym popołudniem 18 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie, w którym wzięło udział 30 członków. Na miejsce zgromadzenia wybrano zamek w Dzięgielowie pochodzący z XV wieku! Dlaczego akurat to miejsce? Okazało się bowiem, że właścicielami tych królewskich włości są ludzie, którym bardzo bliska jest Oaza, a którzy zapraszali nas do tego miejsca. Zaproszenie, więc w końcu wykorzystaliśmy i zrealizowaliśmy.

     Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w zamkowej kaplicy, gdzie ks. Ryszard Piętka – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie – przywitał wszystkich serdecznie po  czym zapalił świecę Oazy Wielkiej, a wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę najbliższego roku formacyjnego 2015/2016. Pierwszą osobą, która zabrała głos był ks. Marcin Aleksy – poprzedni, a zarazem pierwszy moderator diecezjalny. Wyraził on radość, że może być wśród nas i powspominał lata 70-te XX wieku, kiedy to pierwszy raz  miał możliwość przebywania na dzięgielowskim zamku. Kolejną osobą, która powiedziała kilka słów była pani Urszula Mazurek – właścicielka zamku. Dzieliła się ona tym jak wiele trudu i wysiłku kosztował ją i jej męża remont tego zamku, który trwał dwadzieścia lat, bowiem ruiny, które zastali wymagały generalnego remontu. Zaznaczyła również, że chcieliby dalej podtrzymywać Bożą tradycję, którą rozpoczął pierwszy właściciel zamku rycerz Henryk Czelo z Czechowic kilka wieków temu. Szczególnie zaś zapraszają do tego miejsca oazowiczów wraz ze wspólnotami.

Pani Urszula podkreśliła, że razem z mężem otrzymali osobiście kilkakrotnie błogosławieństwo od Ojca Świętego, a tym samym jeszcze bardziej pragną, aby miejsce to było przeznaczone dla ludzi Kościoła. Po przywitaniu rozpoczęliśmy półgodzinną modlitwę uwielbienia, którą ubogaciliśmy chwalebnym śpiewem.

     Następnie przeszliśmy do komnaty dość sporych rozmiarów, która posłużyła nam jako miejsce konferencji i obradowania. Najpierw  wysłuchaliśmy ks. Ryszarda Piętki na temat „Potęga wizji”, który zaczęrpnął z rekolekcji Oazy Ewangelizacyjnej II stopnia. Rozpoczął on od historii Nehemiasza, który jako podczaszy swego władcy poprosił o to by mógł odbudować mury swego miasta. Nie miał umiejętności, kompetencji, środków, zdolności, aby to zrobić, ale potrzebę, aby dokonać odbudowy murów i to wystarczyło. Potęga wizji, bowiem oznacza zobaczenie potrzeby i odczucia jej, wzięcia na siebie ciężaru tej potrzeby oraz wiary w to, że można na tę potrzebę odpowiedzieć, co w rezultacie wszystko to daje nam rozpoczęcie działania. Potrzebna jest nam wizja dla każdego dzieła, ponieważ jeśli jej nie ma, to nikt nie wie co ma robić, pojawia się brak celu i każdy będzie robił to co mu się podoba. Dlatego też wizja to obraz przyszłości, który rozbudza naszą pasję i jest jak wzrok orła, szkło powiększające i koryto rzeki. Na koniec konferencji ks. Ryszard przypomniał, że wielkie plany rozpoczynają się od ustanowienia celów, które powinny być konkretne, mierzalne, osiągane przez wiarę, realistyczne oraz określone w czasie.

Po konferencji zaśpiewaliśmy piosenkę obecnego roku formacyjnego i przeszliśmy do dyskusji i omawiania bieżących spraw jak i celów na przyszłość.

Mówiliśmy między innymi o temacie przyszłego roku formacyjnego „W mocy Ducha”, przepływie informacji, wyborach nowego Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie, projektach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, dystrybucji pisma „Oaza”, wyjeździe na Centralną Oazę Matkę i propozycjach do kalendarza na przyszły rok formacyjny. Mogliśmy również wysłuchać relacji z działań poszczególnych diakonii specjalistycznych i innych rzeczywistości naszego Ruchu w diecezji. 

Została również powołana diakonia społeczna, techniczna, gospodarza i ta, która będzie zajmować się kontaktem z mediami. Na koniec tej części naszego spotkania moderator diecezjalny podziękował za spotkanie, zgasił świecę Oazy Wielkiej i zaprosił do ucztowania przy stole.

     Kolejnym, ostatnim punktem naszego spotkania był wspólny posiłek i rozmowy przy stole, które były okazją do lepszego poznania się jak i dalszych dyskusji.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować pani Urszuli Mazurek i jej mężowi za gorące przyjęcie i poczucie tego, że jesteśmy u siebie oraz że na dzięgielowskim zamku będziemy zawsze mile widziani – nie tylko my jako członkowie Stowarzyszenia, ale inni oazowicze zarówno ci młodsi, jak i nieco starsi. Dlatego też podpowiadamy, aby zaznajomić się ze stroną internetową:http://www.zamek-dziegielow.pl i skontaktowanie się z panią Urszulą w celu ustalenia oazowych warunków przebywania na zamku.

Chwała Panu!

Agnieszka Czerwik

Sekretarz Stowarzyszenia